HKÜ AKADEMİSYENİNDEN HAYAT KURTARACAK BULUŞ

Üniversitedeki bilgi birikiminin sanayi kesimine aktarılması amacıyla akademisyenlerin Ar-Ge projelerinin ve girişimciliğin teşvik edildiği Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde somut projeler ortaya çıkmaya başladı. Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Ali Acıoğlu, sürücülerin seyir halinde uyumalarını engellemek amacıyla geçekleştirdiği buluş ve projesi ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Sermaye Desteği (TGSD) almaya hak kazandı. Acıoğlu projesi hakkında şu bilgileri verdi:

“Uzmanlara göre her üç kazadan birinin sebebi sürücünün uyumasıdır. Uyku problemi özellikle ağır araç sürücülerinde sıklıkla görülmektedir. TÜİK verilerine göre ülkemizde taşımacılığın % 90’ı karayolu ile sağlanmaktadır. 2010 istatistiklerine göre yaklaşık 950.000 ticari ağır araç bulunmaktadır ve bu araçların karıştığı kazalarda ölüm ve yaralanma riski diğer araçlara nazaran yaklaşık 3 kat daha fazladır. Projemiz; sürücünün uyuyup uyumadığına karar veren, sürücüye temassız bilgisayarlı görü ile çalışan, uyku sırasında sürücüyü uyararak ciddi can kayıplarının yaşanabileceği kazaların önlenmesini sağlayan akıllı bir sistemin tasarlanmasını amaçlamaktadır. Ayrıca sürücülerin gözlerini gözlemleyerek yorgunluk analizi yaparak sistem, kullanıcılar için düşük maliyetli, ergonomik ve yüksek performans sunabilecek şekilde tasarlanmaktadır.”

Proje çıktısının ileri sürücü destek sistemleri (İSDS/ADAS) çözümü olacağını ifade eden Ali Acıoğlu, ürünün tamamlanmasının ardından sunulacağı global İSDS pazar büyüklüğünün 2018 yılında 460 milyar USD olarak tahmin edildiğini sözlerine ekledi. HKÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Acıoğlu’na Proje kapsamında ürünün geliştirilmesi ve tasarımda kullanılması amacıyla 90.000 TL hibe verileceği açıklandı.